Kto i kiedy ma obowiązek wprowadzić i stosować procedurę MDR?
Od 1 stycznia 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (tzw. przepisy MDR), nakładające na podatników wiele dodatkowych obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek posiadania – w określonych przypadkach – wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych, określanej w skrócie procedurą MDR.
Procedura MDR – co to takiego?
Procedura MDR jest to wewnętrzny zbiór sformalizowanych zasad funkcjonujących w ramach wewnętrznej struktury organizacyjnej podmiotu, którego celem jest przeciwdziałanie niewywiązywaniu się z obowiązków nakładanych na podatników przez przepisy MDR. Obowiązek jej posiadania określa art. 86l ust. 1 Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, procedura MDR powinna zawierać w szczególności:
- określenie czynności, środków lub działań podejmowanych w celu stosowania przepisów MDR oraz wypełniania obowiązków przekazywania informacji o schematach podatkowych (jak np. powołanie pełnomocnika do spraw stosowania przepisów MDR),
- identyfikacja i weryfikacja schematów podatkowych (tj. powinna określać schematy postępowania w zależności od tego, czy podatnik będzie występował w roli promotora, wspomagającego czy też korzystającego),
- zasady wykonywania obowiązków firmy obejmujących przekazywanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych,
- określenie zasad upowszechniania i pogłębiania wśród pracowników jednostki wiedzy z zakresu schematów podatkowych,
- określenie zasad zgłaszania przez pracowników rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń przepisów dotyczących schematów podatkowych,
- określenie zasad przechowywania dokumentów i informacji,
- określenie zasad kontroli wewnętrznej lub audytu przestrzegania przepisów o schematach podatkowych oraz zasad postępowania określonych w wewnętrznej procedurze.
Procedura MDR – dla kogo obowiązkowa?
Obowiązek wprowadzenia i stosowania procedury MDR mają osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej:
- będące promotorami,
- zatrudniające promotorów lub
- faktycznie wypłacające im wynagrodzenie,
których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok obrotowy równowartość 8 mln PLN.
Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów z dnia 31 stycznia 2019 r. (Objaśnienia), do posiadania procedury MDR nie są zobowiązani korzystający zatrudniający doradców (w tym doradców podatkowych/radców prawnych) na umowę o pracę, a także nabywające od podmiotów trzecich usługi doradztwa podatkowego. Zgodnie z Objaśnieniami: obowiązek posiadania procedury wewnętrznej znajdzie natomiast zastosowanie w przypadku podmiotu, który zatrudnia osobę fizyczną (np. dyrektora finansowego) i wypłaca jej wynagrodzenie, a osoba ta działa w charakterze promotora w stosunku do innych podmiotów np. z grupy kapitałowej […] fakt zapłaty przez korzystającego za usługę doradztwa podatkowego nie generuje obowiązku posiadania procedury wewnętrznej, jeżeli efekty tego doradztwa są wykorzystywane wyłącznie w jego działalności (a nie np. udostępniane również innym podmiotom np. z grupy kapitałowej).
Jakie sankcje za brak procedury MDR?
Za niewprowadzenie wewnętrznej procedury MDR przez podmioty do tego zobowiązane grozi kara do 2 mln zł. Jeśli podmiot zobowiązany nie wprowadzi procedury wewnętrznej, a dodatkowo promotor będący osobą fizyczną zatrudnioną lub faktycznie otrzymującą wynagrodzenie od takiego podmiotu naruszy swoje obowiązki związane z raportowaniem schematów podatkowych (co zostanie stwierdzone prawomocnym wyrokiem), sankcja może urosnąć nawet do 10 mln zł.